A tavalyi dubaji klímacsúcson történt előrelépés ellenére a globális felmelegedés elleni küzdelem továbbra is nagy kihívásokkal néz szembe.
Az elmúlt egy év során nem történt jelentős előrelépés, miközben a hőmérsékleti rekordok dőlnek és a szélsőséges időjárási események egyre gyakoribbak.
Az idei klímacsúcs egyik kiemelt témája a fejlődő országok támogatása. A korábbi 100 milliárd dolláros klímaalapot jelentősen növelni szeretnék, akár 1000 milliárd dollárra is. Ez az összeg segítené a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást a legsebezhetőbb régiókban. A fejlett országok számára fontos kérdés, hogy a fosszilis ipar is járuljon hozzá a klímaalap finanszírozásához, hiszen az iparág jelentős profitot termelt az elmúlt évtizedekben.
A magánszektor bevonása is elengedhetetlen a klímaváltozás elleni küzdelemben. A fosszilis ipar mellett más gazdasági szereplők is vállalhatnak szerepet a fenntartható fejlődésben. Az emisszió-kereskedelmi rendszer szabályozása és a párizsi megállapodás hatodik cikkelyének végrehajtása is kulcsfontosságú feladat. Az emisszió-kereskedelem célja, hogy a fejlett országok olcsóbban csökkentsék kibocsátásaikat, ha más országokban fektetnek be, de ennek szabályozása számos kihívással jár.
Az országok nemzetileg meghatározott hozzájárulásainak ambiciózusabbá tétele nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a globális hőmérséklet-emelkedés 1,5 Celsius-fok alatt maradjon. Egyre több kormány kezdi el gondolni a geomérnökség megoldásait, amelyek bolygószinten igyekeznek csökkenteni a napsugárzás hatását a klímaváltozás hatásainak mérséklésére. Bár ezek a módszerek kezdetlegesek és kockázatosak, a jelenlegi kötelezettségvállalásokkal a 21. század végére még mindig 3,2 Celsius-fokos emelkedés várható, ami meghaladja a párizsi célokat.
A klímacsúcsok helyszínének választása is komoly vitát generál. Többen felvetik a kérdés, hogy mennyire megfelelő, ha fosszilis energiában érdekelt országok adnak otthont a klímacsúcsoknak. A döntés elsősorban az országok pénzügyi kapacitásával és logisztikai lehetőségeivel magyarázható, azonban sokan kétségbe vonják, hogy ez a megoldás mennyire független a fosszilis energia érdekeitől.
A klímaváltozás elleni küzdelem globális együttműködést és ambiciózusabb lépéseket igényel. Az idei klímacsúcs fontos mérföldkő lehet a folyamatban, és a sikere nagyban függ a résztvevők akaratától és a kötelezettségvállalások mértékétől.
(Forrás: portfolio.hu)