A magyar háztartások pénzügyi vagyonának jelentős része állampapírokban van elhelyezve.
A Budapesti Értéktőzsde konferenciáján Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke felvetette annak lehetőségét, hogy ezt a tőkét inkább a hazai vállalkozások finanszírozására irányítsák. Virág a konferencia nyitóelőadásában azt a kérdést vizsgálta, hogy hogyan lehetnek eredményesek a magyar vállalkozások a sok kihívással és komplexitással teli jelenlegi helyzetben.
A globális gazdaságot számos tényező, mint a geopolitikai feszültségek, a klímaváltozás és a zöld átmenet költségei, valamint az elöregedő társadalom, egyre inkább terheli.
A hagyományos gazdaságpolitikai eszközök már nem feltétlenül hatékonyak a növekedés beindítására. A munkaerőpiac közel teljes kihasználtsággal működik, a gazdasági szereplők pedig óvatosabbak a bizonytalan helyzet miatt. Ezért az építőiparhoz hasonló klasszikus szektorok helyett az “okos tőke” támogatása válna fontossá. Az EU-ban az ilyen beruházások aránya a GDP-hez képest csak 4,2 százalék, Magyarországon még alacsonyabb. A magyar gazdaságban azonban számos innovatív cég működik, amelyek jelentős szerepet játszanak az exportban és a gazdasági növekedésben.
Virág Barnabás szerint a magyar háztartások által megtakarított pénzügyi vagyon egy részének a tőkepiacra irányítása hozzájárulna az innovatív vállalkozások támogatásához. A hazai háztartások nettó pénzügyi vagyona a GDP 110 százalékának felel meg, ami régiós szinten is magas. Jelenleg is jelentős összegű forrás irányul közvetett vagy közvetlen úton külföldi befektetések finanszírozására, így a hazai beruházások ösztönzése kézenfekvő. A kockázati tőkebefektetések területén az Egyesült Államoktól jelentős elmaradásban vagyunk, így a hazai tőkebefektetések növelése számos előnnyel járna a gazdaság számára.
(Forrás: telex.hu)