A világ legnagyobb akkumulátorgyártója, a CATL az Egyesült Államokban való gyárépítés lehetőségét is fontolgatja, amennyiben Donald Trump következő amerikai elnök nyitott lenne az ötletre. A cég vezérigazgatója, Robin Zeng egy múlt heti interjúban először beszélt arról, hogy korábban is felmerült már a gyárépítés lehetősége, de az akkori vezetés nem támogatta.
A kínai elektromosautó- és akkumulátorgyártókat jelenleg protekcionista intézkedésekkel tartják távol az amerikai piactól, ez egy közös nevező a republikánusok és demokraták között is, mióta Trump az előző ciklusában kereskedelmi háborút indított Kínával. A kínai gyártmányú akkumulátorok nem jogosultak a Biden-kormányzat idején bevezetett fogyasztói támogatásra sem. Trump a következő ciklusában ígéretei szerint meg akarja akadályozni a kínai autóimportot, ugyanakkor nyitott arra, hogy a kínai gyártók járműveket építsenek az Egyesült Államokban.
Az egyik fő ígérete a munkalehetőségek védelme, másfelől azonban a kínai cégekkel és technológiákkal kapcsolatban nemzetbiztonsági aggályok is felmerülhetnek. “Ha Kína és más országok ide akarnak jönni, és el akarják adni az autókat, akkor itt fognak gyárakat építeni, és a mi munkásainkat fogják alkalmazni” – mondta Trump egy augusztusi interjúban.
A CATL és a BYD Európában is ezt a stratégiát követi, a helyben gyárépítéssel igyekeznek kivédeni a védővámokat. A két cég Magyarországon építi első, illetve eddigi legnagyobb európai üzemét, az egyik cég már a költöztetését is fontolgatná a központjának a magyarországi üzemhez.